kamnářství Poděbrady
Krby Kamna Székely
kamnářství s dlouholetou tradicí
kamnářství Poděbrady

Zahradní gril Big Green Egg – gril, pec i udírna v jednom

Robustní a unikátní vzhled Big Green Egg na Vaší zahradě upoutá nejedno oko
Keramický gril pro zdravé grilování pokrmů na dřevěném uhlí. Gril slouží k běžnému grilování steaků, hamburgerů i zeleniny, dále jako pec na pizzu ale i na bábovku nebo jiné moučníky, na uzení ryb a jiných pokrmů. Můžete využít i pomalé přípravy drůbeže či jiných druhů mas.
Big Green Egg – gril-pec-udírna

Benefity tohoto grilu

Největším benefitem Big Green Egg je jeho neselhávající schopnost produkovat to nejšťavnatější jídlo, jaké jste kdy ochutnali.

Uživatelsky příjemný gril

Dosahuje teploty vhodné pro vaření během 15 minut. Keramický plášť udrží žár při přesné kontrole teploty a postupné rozložení tepla předchází vytváření tzv. Hot spots – žhavých bodů. Prakticky není potřeba přidávat další uhlí, když vaříte; jedno nasypání stačí pro 4 – 6 hodin vaření.

Všestranný gril

Je to udírna, gril a pec, vše v jednom! Je to jedinečný “slow cooker” – jednička v uzení za nízkých teplot.

Bezpečný gril

Uzavřené vaření zabraňuje nebezpečným situacím, což jej dělá naprosto dětem-přátelským. Keramický povrch se nikdy nerozžhaví tak, aby došlo k popálení.

Silný gril

Vydrží teplotní extrémy od 30°C až k 400°C. Keramika větru a počasí odolná, nerezaví. Přichází s limitovanou doživotní zárukou.

Big Green Egg – gril-pec-udírna

Gril s charakteristickým designem

Robustní a unikátní vzhled Big Green Egg na Vaší zahradě upoutá nejedno oko, navíc díky své variabilitě ho prostě začleníte naprosto kamkoli si jen budete přát. Z BGE můžete udělat dominantu Vaší pergoly nebo ho kdykoli odvézt do garáže či přístřešku.

Ještě stále jsme Vás nepřesvědčili o kvalitách grilu Big Green Egg?

Podívejte se na naše videa – uvidíte, jak se peče na voňavém prkénku, udí na voňavých štěpcích, připravují se výborné steaky nebo hamburgery. Skvělá pizza jako z pizza pece Vás také ohromí! Podívejte se, co všechno je možné na grilu Big Green Egg BGE připravit.

Další videa naleznete zde

Který model grilu si vybrat?

Ať jsou Vaše kulinářské ambice jakékoli a bez ohledu na to, kolik hostů plánujete potěšit, vždy je tu Big Green Egg, který odpovídá na vaše potřeby. K dispozici je 7 modelů grilu: Mini, MiniMax, Small, Medium, Large, X Large a XX Large.

Šikovný Mini gril je navržen pro kempování nebo výlet na lodi. Na vaší zahradě může sloužit jako malý stolní gril. Mnozí profesionální šéfkuchaři mají své Mini v kuchyni na stole pod digestoří.

Větší velikost grilu – Small – je ideální pro příležitostné zahradní vaření. Ale jestli chcete něco opravdu super, vyberte si větší velikost. Vybírejte mezi Medium, Large a X Large. Tabulka níže vám pomůže při srovnání parametrů jednotlivých velikostí.

Modely KG Váha ø Rošt Počet steaků (roštěná) Počet steaků (medailonky) Nepřímé vaření Max. váha masa pro uzení Množství drůbeže Chléb a pizza
XX-Large 222 74 18+ 18+ Ano 25 kg velká krůta, sele bageta/ velká pizza
X-Large 105 55 8+ 8+ Ano 12-15 kg Několik krůt bageta/ velká pizza
Large 70 46 4-7 6-8 Ano 9kg (12kg Včetně platformy) Krůty o váze max. 7kg Bochník chleba/normální pizza
Medium 45 38 4 4-6 Ano 6kg Krůty o váze max. 4kg Kulatý chléb/ malá pizza
Small 35 33 2-3 4 Ano 3kg Kuře Pečivo
MiniMax 28,5 33 2-3 4 Ano 3kg Kuře Pečivo
Mini 15 23 1-2 2 NE 1kg Křepelka Ne

Big Green Egg – gril-pec-udírna


Historie Big Green Egg

Původ konstrukce grilu-pece BGE je starý přes 3000 let. Princip pravděpodobně pochází z Číny, za svůj jej přijali Japonci a nazvali "kamado" - druhové jméno označující pec, troubu, topidlo nebo ohniště.

Po 2. světové válce si američtí vojáci při návratu z Indočíny přiváželi domů do USA tuto zvláštní hliněnou pícku-gril. V zemi se silnou tradicí barbeque si čínská a japonská "kamada" získala díky přípravě nevídaně šťavnatých a chutných jídel velkou pozornost. Původně používané materiály ale užíváním křehly. Nebyly též schopné snášet vysoký žár žádaný pro moderní grilování a nemohly být používány za deště nebo chladného počasí. Výrobce dnešních grilů BGE vylepšil staré konstrukční typy a před více než třiceti lety představil svůj první výrobek. Ve zkoumání keramických materiálů a výrobních procesů mohl využít poznatky vesmírného programu USA a podařilo se mu tak získat novou, trvanlivou, patentovanou vysoce zátěžovou keramiku. Starodávný princip „kamado“ po zásadní inovaci keramikou „kosmického věku“ a zdokonalením designu se tak představuje jako nový gril-pec „Big Green Egg“ , o kterém naši dávní předci mohli jen snít. Trvanlivost a krásu zvyšuje zářivost glazury, která nejen dokonale chrání keramiku, ale zároveň nikdy neztrácí svou působivost.

Široké využití tohoto grilu

Big Green Egg – gril-pec-udírna
Gil-pec Big Green Egg je skvělý i šířkou svého použití. Díky množství různého příslušenství můžete vařit, péct, grilovat, udit a to opravdu cokoli. Základní vybavení, které by nemělo chybět je pizza stojan, díky kterému je Vaše grilování bez karcinogenů – takzvané nepřímé grilování. Pro údržbu je ideální pořídit si pohrabáč na vybírání popela, některý z čističů roštu či čistič kamene a kleště na rošt.

Big Green Egg – gril-pec-udírna Pokud jste gurmánem italské kuchyně a nepohrdnete vynikající pizzou, jistě si pořiďte pizza kámen. Při použití pizza kamene bude Vaše pizza jako z pizza pece a navíc ji velmi snadno z pizza kamene sundáte pomocí velmi skladné a praktické lopaty na pizzu. Stejně tak upečete i vynikající pečivo, které nebude ztrácet svou chuť ani vláčnost a nebo Vaše děti ohromíte šátečky z listového těsta nebo domácími buchtami jako od babičky.

Na pečení nebo jiné sladké speciality jako je nákyp a podobně využijete také litinový kotlík Duth Oven. V kotlíku můžete uvařit také paellu nebo guláš. Pokud se chcete věnovat hlavně běžnému grilování, ideální je bude pro Vás litinová grilovací deska, případně pokud potřebujete rozšířit grilovací plochu, jednoduchou možností je přidat půlrošt s pekáčkem nebo patrový rošt.

Big Green Egg – gril-pec-udírna Pro ty, kteří si opravdu chtějí grilování s gril-pecí Big Green Egg užít a využít veškeré možnosti, které nabízí, je tu ještě spoustu dalších úžasných typů příslušenství. Pro milovníky drůbeže je naprosto nezbytný nerezový stojan na kuře nebo krůtu, pro labužníky je zde i keramický stojan na kuře nebo krůtu, do kterého navíc můžete dát bylinky nebo marinádu, aby se maso provonělo a naplnilo chutěmi skrz na skrz.

Pro pořádné chlapy můžete připravit grilovaná žebírka na „V“ roštu s pekáčkem. A konečně milovníci ryb, mořských „potvůrek“ nebo i zeleniny budou nadšení z grilovacích prkýnek ze dřeva různých stromů, která propůjčí masu nepopsatelnou vůni a především zachovají skutečnou chuť pokrmů, které na roštu v běžném grilu prostě není možné dosáhnout. Velmi oblíbené jsou také udící štěpky z různých dřevin pro přípravy pokrmů při nižších teplotách.

Nejčastější otázky o grilu Big Green Egg.

Co je to Big Green Egg?

Podle našeho názoru, je Big Green Egg nejlepší outdoorový (venkovní) vařič na světě. Big Green Egg vyrábí společnost, které je kolem 40 let, a prodává se do stovek domácností a mezinárodní distributorské sítě. Bezkonkurenční výkon v pečení a kvalita konstrukce, to je to, co zanechává svět milovníků vaření v údivu.

Z čeho se gril Big Green Egg vyrábí?

BGE je vyrobena z high-tech keramiky, kde se nevytváří praskliny nebo podélná prasknutí při přehřátí. Patentovaná keramika se nerozpíná a nesmršťuje, když je vystavena horku: BGE se nepřehřeje ani nepraskne při extrémních teplotách nebo rychlých změnách teplot. To znamená, že můžete použít BGE bez obav, a to i v dešti. Keramický plášť je pokryt velmi tvrdou, netoxickou, glazurou, která si zachovává svůj lesk a ochranné vlastnosti.

Výhody proti kovovým BBQs?

V první řadě je BGE z nově vyvinuté keramiky. Silné keramické stěny drží teplotu a žár může uvnitř cirkulovat tak dobře, že je snadné připravit tak chutné pokrmy, aniž by se musely dlouze grilovat a otáčet nad rozpáleným uhlím. Za druhé, jídlo připravené v BGE nejenže vypadá lépe, ale hlavně chutná lépe! Maso se neseškvaří a zůstává šťavnaté a chutné. V kovových BBQ zařízeních je teplo vedeno přímo přes kov; kov teplo dobře vede, ale také rychle chladne. To znamená, že jste neustále nuceni uniklé teplo “nahrazovat” – přikládat palivo. To je jedna z příčin smršťování a vysychání pokrmů, které jsou na takovýchto zařízeních připravovány, a také to znamená velkou spotřebu paliva. BGE udržuje vlhkost v potravinách, spotřebovává mnohem méně uhlí, jídlo vaří mnohem rychleji a nepodléhá korozi.

Nejnápadnější vlastnosti grilu BGE?

Křehké a šťavnaté pokrmy, které téměř neztrácejí na objemu.
 • Žádné kapalné palivo potřebné k zapálení.
 • Připraveno k použití za pouhých 10 minut.
 • Silné keramické stěny drží teplo a umožňují regulaci teploty.
 • Rovnoměrně rozvádí teplo, bez horkých bodů.
 • Potřebujete jen velmi málo uhlí; nespálené uhlí může být znovu použito.
 • Není potřeba přidat další uhlí při vaření.
 • Samočištění.
 • Žádná voda znamená, žádný nepořádek při čištění.
 • Není třeba maso otáčet.
 • Zabraňuje náhlému vzplanutí tuku.
 • Exteriér – Vnější plášť zůstává chladnější a bezpečnější pro děti v okolí.
 • Hezký, dekorativní a jedinečný design.
 • Lze použít za všech povětrnostních podmínek.
 • Nerezne a je odolný proti opotřebení.

Vyskytují se nějaké napodobeniny tohoto grilu?

Původní kamado bylo nejblíže příbuzné s dnešním BGE. Byl to jeden z nejlepších vařičů své doby. Ale BGE, s jeho patentovanou keramikou a mnoha zlepšeními, kterými prošel za ta léta, zvýšil prestiž "venkovního vaření". Tak překonal kamado výkonem a životností. Napodobeniny se občas vyskytnou, ale prostě to není Big Green Egg. BGE je patentovaná značka; Logo BGE je vyraženo v glazuře v teplém odstínu zelené. Pouze BGE je schopné splnit všechny své sliby vaření. S 80% podílem prodeje, Big Green Egg dominuje specifickému trhu keramických venkovních “sporáků“. Náš globální zákaznický servis je bezkonkurenční, a budeme i nadále stát v čele žebříčku produktového vývoje a PR.

To, že existují společnosti zavádějící napodobeniny na trhu, posiluje náš pocit, že Big Green Egg je dokonalým venkovním vařičem! Naštěstí stále více lidí sdílí tento názor a volí kvalitu originálu a vynikající servis, který je s ním dodáván.

Je gril BGE úspornější?

Silné keramické stěny BGE drží teplo tak dobře, že opravdu nepotřebujete mnoho uhlí. V průměru můžete vařit po dobu 5 hodin v kuse jen s malým množstvím dřevěného uhlí. Pokud byste chtěli udit, nebo pomalu vařit při nízkých teplotách, pak může uhlí vydržet až 20 hodin! Když skončíte vaření, stačí zavřít přívod vzduchu dole a v komínku, to uhasí oheň a nespálené uhlí se zachová pro příští použití.

Je jednoduché používat BGE?

Ano! BGE je velmi tolerantní. Můžeme dokonce klidně předpokládat, že první jídlo, které s BGE uvaříte, bude mít velký úspěch. Jestliže práce s BGE vyžaduje nějakou praxi, pak dokonce i v případě "selhání", bude výsledek stále ještě chutnější než v případě úspěchu na jakémkoli Vašem předchozím vařiči. Zapálení a dokonce i nastavení teploty je hračkou. Silný vítr, bouřky, dokonce ani silná průtrž mračen neovlivní (nebo jen velmi málo) jeho výkon.

Dvojitá vrstva glazury je vynikající ochrana vašeho BGE!

Jaké množství dřevěného uhlí mám použít?

Topeniště naplňte do úrovně cca 2,5 – 5 cm nad vzduchovými „dírami“ – průduchy. Úroveň uhlí v topeništi by pokaždé, když začínáte vařit, měla být přibližně stejná, ale není třeba kvůli tomu kousky uhlí počítat. Pokud počítáte s delším uzením, nasypte raději více. Stále ale dávejte pozor, aby průduchy byly průchozí.

Je potřeba doplňovat uhlí během vaření?

Obvykle ne. BGE hoří mnoho hodin bez doplnění uhlí. Když budete grilovat při vysokých teplotách, spotřebujete uhlí rychleji, ale je nepravděpodobné, že budete potřebovat ještě přidat. Jen pro udržování teploty nebo ohřívání jídla po delší dobu, nechte horní větrání kompletně uzavřené a spodní jen pootevřené, případně zavřené. Pro ohřívání by Vaše BGE mělo udržovat teplotu kolem cca 50°C

Znovu rozpalování BGE?

Budete příjemně překvapeni, kolik nespáleného uhlí může zbýt. Můžete ho znovu použít při dalším vaření. Stačí, když jej nejprve prohrábnete pohrabáčem a tím se zbavíte popela – to co zbyde, jsou jen kousky nespáleného uhlí. Nezapomeňte “vyškrábnout” pohrabáčem popel dvířky ve spodní části. Nenechte se oklamat zkušeností s jinými grily a vždy používejte na popel kovovou nádobu, bez ohledu na to, jak “chladný” se zdá. Vždy zkontrolujte vzduchové průduchy i ve spodním roštu, ať nejsou ucpané například malými kousky nespáleného uhlí.

Jak se gril BGE vypíná?

Jakmile skončíte s vařením, grilováním nebo uzením, zavřete spodní dvířka a místo litinového komínku nasaďte zelenou keramickou ochrannou pokličku. Uhlí rychle uhasne a dovolí BGE začít se pomalu ochlazovat. I tak to může kolikrát trvat velmi dlouho, než se silné keramické stěny ochladí. Pamatujte, že se kolikrát vyplatí moci udržovat jídlo teplé! Nikdy nepolévejte žhavé uhlí vodou.

Jak ovládám teplotu grilu?

Jedna ze skvělých vlastností BGE je možnost nastavení a přesné udržování té správné teploty, pro to, co zrovna děláte. Otevíráním a zavíráním průduchů – dvířek a komínku – regulujete teplotu Vašeho BGE klidně od 40°C až ke 400°C. Uzavíráním teplotu snižujete – bráníte přívodu vzduchu. Tento teplotní rozsah by měl vyhovovat každému kuchaři i pokrmu, který vaří. Od uzení, kde jsou teploty potřeba nižší až po pořádný žár třeba na pizzu. Teploměr v keramickém víku umožňuje kontrolovat teplotu uvnitř bez nutnosti zvedat víko. Na rozdíl od jiných zařízení na dřevěné uhlí, množství paliva nemá žádný vliv na délku vaření. Klidně použijte vždy stejné množství uhlí pro jakékoli jídlo. Jakmile skončíte s vařením, nasaďte shora keramickou pokličku. Uhlí se uhasí a nespálené zbytky použijete příště.

Jaké uhlí mám použít?

Doporučujeme 100% přírodní kusové dřevěné uhlí. Na rozdíl od briket neobsahuje žádná plnidla a chemická pojiva. Snadno se zapaluje. Když skončíte s vařením a uhasíte oheň uzavřením průduchů, můžete nevyhořelé uhlí znovu použít. Hoří rovnoměrně a čistě a zanechává jen málo popela. Jestliže Vám dojde, než si obstaráte další, můžete užívat brikety (nebo jiné uhlí). Určitě ale vyberte kusové uhlí, předejdete tak ucpání průduchů mourem. Používáním BGE originálního uhlí pomáháte stromům. Používáme pouze zbytky dřeva, nekácíme živé stromy.

Ačkoli to záleží hlavně na Vašem stylu vaření, 10 kg pytel 100% přírodního BGE uhlí, Vám zajistí mnoho zábavných večerů s BGE.

Samozřejmě na trhu je spousta značek, postupně je vybíráme, testujeme a nabídneme tu nejlepší.

Mohu vařit s otevřeným víkem?

Ne. Podstatou BGE je, že udržuje žár a řídí jeho cirkulaci. Poklop musí být dole, aby horko sálalo stejně nahoře u pokličky jako dole u uhlí. Pokud by poklop byl otevřený, BGE by bylo redukováno na běžný barbecue gril, který může potraviny vysušit. Raději nechte zavřený!

Mohu používat BGE za každého počasí?

BGE je v první řadě zařízení pro každé počasí. Kdykoli si budete přát šťavnatý kus masa, BGE je zde pro Vás. Na rozdíl od kovových grilů, BGE pracuje velmi efektivně i za chladného počasí. S Big Green Egg je pokaždé BBQ počasí.

Mohu BGE nechávat venku?

Ano. Dvojitá glazura ochrání Vaše BGE v každém počasí. Potah uchová Vaše BGE čisté a ochrání kovové části. Potahy jsou k dostání pro všechny velikosti BGE - včetně těch, která jsou usazena ve stole.

Na co je filcové těsnění?

Těsnění pokrývá okraje jak spodní části BGE tak i jeho víka a chrání keramiku, pokud by byl poklop pokládán příliš rychle. Těsnění se dá objednat jako náhradní díl a zpravidla se vyměňuje po několika letech. Záleží na tom, jak často je BGE v provozu. Neobsahuje azbest!

Mohu se o BGE spálit?

BGE keramika je výkonný izolátor. Přesto nedoporučujeme opírat Vaši ruku o jeho povrch. Nerozpálí se jako kovové grily, přesto dokáže být nepříjemně teplé. Při kontaktu nepopálí. To jej dělá bezpečnějším jak pro dospělé tak pro děti.

Jak připravím pečeni na BGE?

Použijte V – rošt. Spolu s pečení ho umístěte do pekáčku, který zabrání plamenům spálit pokrm. Nastavte teplotu pomocí dvířek a komínku. Ta by se měla pohybovat kolem 120°C pro pomalé opékání nebo až 200°C pokud neradi čekáte. Máte rádi well-done, medium, nebo rare? S použitím teploměru do masa už nikdy nepropásnete tu pravou chvíli. Dobrou chuť! Už jste navštívili sekci Recepty? Vytvořené výhradně pro Big Green Egg.