kamnářství Poděbrady
Krby Kamna Székely
kamnářství s dlouholetou tradicí
kamnářství Poděbrady

Konvekční teplo

Konvekční vytápění je dnes stále nejčastěji využívaným typem vytápění
Konvekční vytápění je dnes stále nejčastěji využívaným typem vytápění. Pokud je možné z hlediska rozmístění místností udělat po domě rozvod horkého vzduchu, je to jednou z možností vytápění i celého domu. Tento typ vytápění je postaven na cirkulaci vzduchu. V některých případech je nutné využít cirkulace řízené pomocí ventilační jednotky. To v sobě skrývá hlavní nevýhody - zvýšení prašnosti, nerovnoměrné rozložení teploty u stropu a podlahy, ale především zvukové a pachové propojení všech místností. Výhodou je však větší variabilita a zpravidla nižší pořizovací cena.

Srdcem těchto krbů jsou horkovzdušné krbové vložky různých typů. Nejčastěji se setkáváme s vložkami z litiny, někteří výrobci je však vyrábí i z oceli doplněné o šamot nebo vermikulit. Je těžké říci, který typ vložek je lepší - lépe je vybírat podle výrobců, protože se často velmi liší kvality jak litiny a oceli, tak i dalších použitých materiálů a samozřejmě i jejich zpracování. I proto je důležitý individuální přístup ke každému zákazníkovi!! Níže se Vám pokusíme popsat různé typy obestaveb s krbovou vložkou.

Krbová vložka s otevřeným horkovzdušným systémem

Krbová vložka s otevřeným horkovzdušným systémem Nejprve je nutné vědět, s jakou intenzitou budete chtít krb používat. Každá krbová vložka je uzpůsobená na vytopení určitého prostoru, proto je nutné vybrat vložku podle velikosti vytápěného prostou. Místnost, ve které krb stojí je vytápěna sálavým teplem přes sklo a konvekcí skrz výdechovou mřížku. Toto teplo je poměrně rychlé, přes sklo je přenos tepla nastartován téměř okamžitě. Konvekce je o něco pomalejší, avšak po ohřátí vzduchu je účinnější. Tento systém je použitelný i při potřebě vytápět další místnosti v domě - pak se ovšem ve většině případů musí udělat rozvody horkého vzduchu a tím propojit všechny pokoje. Podle rozmístění místností a možností stavby se může, někdy musí, použít ventilační jednotky.

Krbová vložka s uzavřeným teplovzdušným systémem - sálavý krb

Krbová vložka s uzavřeným teplovzdušným systémem Krbová vložka musí být vybírána velmi důsledně, protože většina je konstruována na principu konvekce vzduchu a tím také na ochlazování proudícím vzduchem. Když byste takovou vložku uzavřeli do akumulační obestavby, začala by se přehřívat a nesloužila by tak, jak by měla. V dnešní době je už výběr vložek určených i pro akumulaci poměrně široký. Opět musí být dimenzovaná dle velikosti vytápěného prostou. Krb pak topí sálavým teplem přes sklo a téměř celou plochou obestavby. U tohoto typu topení je nutné počítat s větším zatížením podlahy než u konvekčních krbů a někdy také s potřebou většího prostoru. Topeniště je kombinováno např. s akumulačními prstenci pro dosažení maximálního využití tepelné energie. Takovéto topidlo nemívá dlouhodobou akumulaci, ale i přes to je velmi příjemné pro uživatele. Toto řešení je vhodné pro alergiky a astmatiky, protože je zde zabráněno nadměrnému proudění vzduchu a tím i prachu.

Otevřený krb

Otevřený krb Otevřený oheň je velice romantický, ale z hlediska vytápění naprosto nevhodný. Účinnost těchto otevřených topenišť se pohybuje pouze kolem 10-15%. Není vhodný tam, kde jsou menší děti - nejen pro jejich bezpečnost, ale také pro bezpečnost domácnosti. Často se stává, že při praskání hořícího dřeva vylétne žhavý uhlík až do interiéru. Nevhodnost je samozřejmě znát především na spotřebě dřeva. Toto řešení je vhodné pouze pro požitek z otevřeného ohně v interiéru..