kamnářství Poděbrady
Krby Kamna Székely
kamnářství s dlouholetou tradicí
kamnářství Poděbrady

Klasické kachle, velkoplošná keramika

Krby Kamna Székely - specialista v oboru kamnářství
Dnešní keramické materiály se od těch původních značně liší nejenom surovinovou skladbou a úrovní technologického zpracování, ale i výslednými vlastnostmi. V současné době vyrábí různí výrobci kachle jak pouze ručně, tak i částečně za pomoci strojů. Hlavním rozdíl je dnes vidět především v modernizaci postupů - například používání speciálních elektrických pecí, které umožňují snížit rozdíly v barevnosti glazur. Díky tomu je výroba rychejší, přesnější a je možnost vyrobit větší množství kachlů. Vždy je však výroba podmíněna pracovitostí člověka.

Výrobní proces

výrobce kachloví na stavbu kachlových kamen, krbů a sporáků Dá se říci, že postup výroby kachlů je více méně stejný u všech výrobců. Každý má své "fígle" a poznatky, ale postupovat musí stejně. Dělníci musí každý den sestavit sádrové formy, namíchat hmotu, pak ručně lijí keramickou suspenzi do forem – a nalít kachel, to je skutečné umění. Po určité časové prodlevě následuje rozebrání forem, vyjmutí kachlů, první retuš a sušení. Nyní je kachel ve fázi, kdy sice nemá potřebnou pevnost, ale „drží tvar“. Po druhé retuši, což je vyhlazení bočních hran, nerovností v ploše kachle apod., jdou kachle do pece na přežah. Výsledkem přežahu jsou kachle vhodné k použití buď jako podomítkové nebo ke glazování. Glazování je proces nástřiku zvolené „povrchové úpravy“ a konečnou operací je ostrý výpal s glazurou. Tento technologický postup se ukázal jako jediný správný, má-li být zajištěna kromě kvality také co největší přesnost rozměrů a hlavně vykreslení detailů reliéfních kachlů. Výsledkem výše popsaného výrobního procesu je glazovaný kachel v celé své kráse.

Typy kachlů a glazury různých výrobců

výrobce kachloví na stavbu kachlových kamen, krbů a sporáků Jak jsme již zmínili výše, glazura je konečná povrchová úprava. Rozlišujeme celkem 3 druhy - transparentní, krycí a efektní. Každá z glazur je vhodná na jiné použití. Například transparentní galzuru je vhodné použít u kachlů s reliéfem, aby lépe vynikl. Efektní glazury jsou jedny z nejžádanějších pro svou atraktivitu, avšak nejsou vhodné pro ty, kteří chtějí mít kachel "jeden jako druhý". Některé glazury nejsou vhodné pro použití na velkoplošnou keramiku. Výběr glazury je proto velmi důležitý. Co se týče typů kachlů, vyrábí se v několika rozměrech - nejčastěji 22x22 cm, obdélníkové v rozměru 22x25 nebo 22x28 cm. Spolupracujeme s několika výrobci a nabízíme širokou škálu dekorů kachlů, ke každému typu několik výdechových i dekoračních kachlů, několik typů říms či dekorační kachle. V poslední době se velkému zájmu těší především moderní velkoplošná keramika, která se využívá do moderních jednoduchých interiérů jak pro stavbu moderních kachlových akumulačních kamen, tak pro horkovzdušné krby například s širokoúhlými krbovými vložkami. Přesto že se kachle používají především jako dekorační prvek, mají jednu zásádní vlastnost, a to že dobře akumulují teplo a předávají ho do prostoru.

Tradiční keramická výroba využívala především přírodní suroviny, které nebylo třeba upravovat, nebo byly upravovány velmi jednoduchým způsobem. Současné využívání přírodních surovinových zdrojů vyžaduje následnou úpravu těchto surovin s ohledem na jejich předpokládané využití v keramické výrobě. Moderní keramické technologie vyžadují především konstantní vlastnosti dodávaných surovin. Vedle přírodních surovin se využívají v keramických výrobách ve stále větším množství suroviny produkované v chemickém průmyslu. Tyto suroviny je možné označit jako syntetické a jsou nezbytné při dnešní výrobě keramiky specifických tvarů s vysokými nároky na přesnost. Mezi tyto keramické výrobky řadíme i kachloví na stavbu kachlových kamen, kachlových krbů a sporáků.

Čeští výrobci kachlů

výrobce kachloví na stavbu kachlových kamen, krbů a sporáků HEIN - český výrobce kachloví na stavbu kachlových kamen, krbů a sporáků
GALERIE kachloví HEIN
GALERIE glazur HEIN

výrobce kachloví na stavbu kachlových kamen, krbů a sporáků Český výrobce kachlů K&K Poker – glazury.
GALERIE kachloví K&K Poker
GALERIE glazur K&K Poker

MK Profi – český výrobce kachlů pro stavbu krbů, kamen a sporáků, výrobce kachlů pro historická sloupová kamna MK Profi – český výrobce kachlů pro stavbu krbů, kamen a sporáků, výrobce kachlů pro historická sloupová kamna.
GALERIE kachloví MK Profi
GALERIE glazur MK Profi